אלרגיות

אלרגיה היא תגובת יתר של מערכת החיסון לגורמים סביבתיים שאנו נושמים, אוכלים, או כאלה שאנו באים במגע איתם.

 

קיימים סוגים רבים של אלרגנים כאשר הנפוצים יותר הם:
1. אלרגנים הנשאים באוויר כגון אבק-מה שידוע כאלרגיה בשם קרדית הבית, אבקני פרחי ועצים, עובש, חיות פרוותיים.
2. אלרגיה למזונות כגון חלב, בטונים, שוקולד.
3. אלרגיה לעקיצות של חרקים.
4. אלרגיה לתרופות כמו פנצילין.
5. אלרגיה לכימיקלים כגון בשמים, אבקות כביסה.


הזיהוי והמגע של מערכת החיסון עם האלרגן גורם להפרשת חומר בשם היסטמין, שגורם ליצירת התגובה האלרגית. לרוב בפעם הראשונה שהגוף מזהה את איום האלרגן התגובה תהיה מתונה וייוצר מה שנקרא "זיכרון חיסוני". בפעם הבאה שמערכת החיסון תזהה את אותו איום התגובה לרוב תהיה חזקה יותר ומלווה בסימפטומים שונים. התגובות האלרגיות יהיו שונות מאדם לאדם, והדבר תלוי לרוב בגנטיקה ובתורשה.

הסימפטומים הנפוצים יכולים להיות:

  • קדחת השחק - אלרגיה עונתית הנפוצה יותר בזמן חילופי עונות, ותתבטא בגודש באף, נזלת אלרגית (נזלת שקופה), עיטושים, עיניים מגורות, סינוסיטיס.

  • אטופיק דרמטיטיס - אלרגיה המתבטאת בעור כפריחה וגרד, יכול להופיע גם קילוף של העור. אטופיה היא מילה ביוונית שפירושה - "לא במקום", התגובה האלרגית מתרחשת ומתבטאת הרחק ממקום המפגש של מערכת החיסון עם האלרגן.

  • אלרגיה למזון - תתבטא לרוב בגרד בחלל הפה, שפתיים נפוחות. במקרים חמורים יכול להיווצר מצב שנקרא אנפילקסיס - הלם אלרגי, זהו מצב מסכן חיים שמחייב הגעה לבית חולים.

  • עקיצות חרקים - אלרגיה היכולה להתבטא במספר דרכים החל מגרד ונפיחות מקומית, ועד לסימפטומים רחבים יותר כרגד מפושט בגוף, ובמקרים מאוד חמורים להלם אלרגי מה שנקרא אנפילקסיס.

אצל אנשים הסובלים מאלרגיות יכול להיווצר מצב שבו יהיה צירוף של סימפטומים שונים במקומות שונים בגוף כמו נזלת ואסטמה. נתון מעניין הוא שכ-80% מהילדים שאובחנו כאסמטיים נראה גם נזלת אלרגית.


משך זמן הופעת האלרגיה יכול לנוע בין מספר שעות ועד למספר ימים. הטיפול ברפואה הקונבנציונלית לרוב יהיה טיפול סימפטומטי ע"י מתן אנטי היסטמין.


ברפואה הסינית וברפואה היפנית אלרגיות קשורות בעיקר לחולשה של האיברים הטחול והקיבה, הקשורים לאלמנט האדמה, לחולשת הריאות הקשורות לאלמנט המתכת, ולכליות הקשורות לאלמנט המים. הטיפול באלרגיות ברפואה הסנית וברפואה היפנית מתבסס על חיזוק יכולות מערכת החיסון הקשורות באופן הדוק לכליות ולריאות יחד עם חיזוק של אלמנט האדמה. הטיפול יכלול לרוב טיפול בדיקור, מתן פורמולות של צמחים סיניים המתאימות למצבי אלרגיה השונים. גם שינוי תזונתי הוא חלק חשוב מאוד בטיפול באלרגיות.


הדבר החשוב ביותר בטיפול באלרגיות הוא לנסות למנוע אותן, לכן כחלק מהאסטרטגיה הטיפולית חשוב להגיע לטיפול תחזוקתי לשמירה וחיזוק של מערכת החיסון ואלמנט האדמה.

לקביעת טיפול ופרטים נוספים התקשרו 054-319-2199 או מלאו את הטופס ואחזור אליכם בהקדם