כאבי ברכיים

פגיעות ברכיים יכולות להיות פגיעות מכניות כגון: פריקת הפיקה בגלל חולשה של אחד מהגידים בברך, נעילה של הברך בגלל חלק קטן של סחוס או של עצם הקשורים לברך שהתנתק ממקומו, רקע של אחת מהרצועות - הקרע השכיח יותר הוא של הרצועה הצולבת הקידמית בגלל שינויי כיוון מהיר, וקרע של המיניסקוס. 

 

הברך היא המפרק המחבר בין הירך לשוק, ומורכבת ממספר שרירים ורצועות:

  • שריר ה-4 ראשי.

  • הרצועות הצולבות הקידמית והאחורית.

  • גיד שריר ה-4 ראשי

  • גיד הפטלה.

שני הגידים הנ"ל מקבעים את פיקת הברך.

  • 2 סחוסים - מיניסקוס חיצוני ומיניסקוס פנימי הנמצאים במקום בו מתחברים עצם החרך ועצמות השוק, שתפקידם מניעת זעזועים.

כאבי ברכיים יכולים להיגרם גם עקב דלקת בברך-אוסטיאואטריטיס, או ראומטואיד ארתריטיס, וגם בגלל דלקת של גיד הפיקה. מצב נוסף של כאבי ברכיים הנפוץ בעיקר בקרב נערים ונערות בגיל הצמיחה נקרא-"אוסגוד שלאטר"הנובע מגדילה של הברך לא בקורולציה שם השרירים המתחברים לברך. הסינדרום "הפטלו-פמורלי" הוא מצב שבו הגיד המייצב את הפטלה נמתח עקב פעילות ספורטיבית מאומצת ולא מבוקרת, עקב כך נוצר חיכוך בין החלק האחורי של הפטלה לחלק הקידמי של עצם השוק (פימור), לרוב הכאב יהיה ממוקם בקידמת הברך.


הטיפול ברפואה הקונבנציונלית יהיה לרוב טיפול בנוגדי דלקת או במשככי כאבים. במקרים של קרע באחת  מהרצועות הטיפול יהיה תלוי בגודל הקרע, אם זה קרע חלקי הטיפול יהיה שמרני יותר, לעומת קרע מלא שזהו מצב המחייב ניתוח. גם במקרה של קרע במיניסקוס סוג הטיפול תלוי בגודל ובמיקום הקרע אך לרוב מצב זה מצריך ניתוח.


לפי הרפואה הסינית והרפואה היפנית באזור הברך עוברים כל מרידיאני הרגל : כליות, שלפוחית שתן, טחול, קיבה, כבד, וכיס מרה. בבואנו לטפל בכאבי או פציעות ברכיים הטיפול יהיה טיפול משולב עפ"י מיקום הכאב או הפגיעה וזיהוי המרידיאן או המרידיאנים הפגועים-כטיפול מערכתי, וטיפול מקומי בדיקור, מוקסה (צמח מחמם הגורם לזרימת דם טובה יותר), וחשמל. כמו כן מקבל המטופל תרגילים לחיזוק שרירי הרגליים ושרירי הליבה במטרה להקל על מפרק הברך ולהחיש את ההחלמה.

לקביעת טיפול ופרטים נוספים התקשרו 054-319-2199 או מלאו את הטופס ואחזור אליכם בהקדם