האם גם הרמב"ם היה מטפל ברפואה סינית


הרמב"ם

משנתו הרפואית של הרמב"ם והחשובה ביותר לדעתי חולקת את אותו הרעיון של הרפואה סינית - העיקרון הראשון במעלה של הרפואה צריך להיות מניעת מחלות דהיינו, טיפול באדם הבריא על מנת לשמר את בריאותו ולמנוע את הפגיעה בבריאותו הבסיסית. ההיגיון העומד מאחורי גישה זו הוא שמניעת מחלה יעילה יותר, זולה יותר, ומניבה תוצאות בריאותיות טובות יותר, בהשוואה לטיפול באנשים שכבר חלו.

כחלק ממניעת מחלות מדבר הרמב"ם על הצורך בבדיקות סדירות כמו: בדיקות דם, אק"ג, וכדו, וזאת על מנת לזהות תהליכים שליליים המתרחשים בגופינו שיכולים להתפתח למחלה ולטפל בהם במעוד מועד. בדומה לרמב"ם בזמן השושלות בסין והקיסרויות ביפן היה נהוג ללכת לרופא הכפר לטיפול מניעתי אחת למספר ימים או שבועות וזאת על מנת לשמור על תפקוד יעיל של מערכת החיסון, ורמת בריאות גבוהה. נקודה מעניינת היא שרופא הכפר בסין ויפן היה מקבל את שכרו כל עוד מטופליו לא חלו.

הרמב"ם והרפואה הסינית מדברים על כך שלתזונה יש משקל חשוב במניעת מחלות. התזונה כוללת בתוכה לא רק את מה שאנו אוכלים אלא גם כיצד אנחנו אוכלים, מתי אנחנו אוכלים, וכמובן הכמות שאנו אוכלים. מחקרים רבים מעידים כי התזונה שלנו משפיעה עמוקות על בריאותינו. לפי הנחת היסוד ברפואת הרמב"ם והן ברפואה הסינית ברגע שגופינו מתחיל תהליך שלילי שעלול להתפתח למחלה כדי ואפשר לטפל בו באמצעות תזונה, צמחים ואורח חיים נכון, לדוגמא - במצבים שמדדי הכולסטרול מתחילים לעלות ניתן לטפל בעזרת תזונה ע"י הורדת פחמימות פשוטות, סוכרים (בעיקר לבן) שהם בין הגורמים העיקריים לעליה במדדי הכולסטרול, מומלץ על אכילה מרובה של מזונות עשירים בחומרי מרפא הקרויים " סטרולים וסטנולים" מזונות אשר יכולים לגרום לעלייה במדדי הכולסטרול הטוב וירידה במדיי הכולסטרול הרע. אורח חיים נכון כחלק ממניעת מחלות כולל בתוכו כמובן גם פעילות גופנית, שנת לילה איכותית וטובה.

עיקרון נוסך שהרפואה הסינית והרמב"ם חולקים הוא שהבריאות הנפשית שלנו תלויה בבריאות הגופנית שלנו ולהיפך. עדות לכך היא שלאחר אימון גופני הגוף מפריש חומרים מעודדי מצב רוח כגון אנדומורפינים, ועקב כך יש עלייה במצב הרוח. דוגמא טובה נוספת היא ששמחה ועליזות נפש גורמים לעלייה מצב הרוח, ממריצים את מחזור הדם, ושמורים על נפש בריאה, ועקב כך רמת מחיסוניות שלנו עולה, וזאת בניגוד לרגשות שליליים כגון דכאון, חרדה וכדו שיש בהם לגרום לחולי.

"במקום שיש בריאות יש תקווה, ובמקום שיש תקווה יש הכל"

קרדיט תמונת רמב"ם - אתר חב"ד

לקביעת טיפול ופרטים נוספים התקשרו 054-319-2199 או מלאו את הטופס ואחזור אליכם בהקדם