פריצת דיסק

עמוד השידרה מהווה את הציר המרכזי שאליו מחובר שאר השלד. לעמוד השידרה יש תפקיד חשוב מאוד ביציבה של הגוף, תנועתיות הגוף, ושמירה על חוט השידרה שעובר בתוכו.

 

עמוד השידרה מורכב מחוליות המונחות אחת על גבי השניה ובין כל חוליה מפריד דיסק בינחולייתי. הדיסק בנוי מרקמה מאוד חזקה הבנויה מהמון סיבים של חומר הנקרא סחוס עם חומר ג'לטיני במרכז הדחסק, דבר שמקנה לו את אחת התפקידים החשובים יותר-בלימת זעזועים, יחד עם מנה עמוד השדרה בצורת האות S.


החוליה בנויה מחלק קידמי שמאחוריו ישנה טבעת גרמית עם זיזים אחוריים וצידיים. במרכז כל חוליה ישנו חור קטן שדרכו עובר חוט השדרה, כך למעשה נוצרת תעלה השדרה שבה עובר חוט השדרה היוצא מהמוח ושאר העצבים. בתעלה זו נמצא גם נוזל השדרה CSF -Cerebro Spinal Fluid.

שם החוליה נגזר מהמיקום שלה:

​7 חוליות צוואריות - C (צווארי-Cervical)
12 חוליות חזה - T או D ( חזה-Thorax)
5 חוליות מותניות - L  (מותני-Lumbar)
5 חוליות עכוז - S (עכוזי-Sacrum)
4 חוליות קטנות הידועות כעצם הזנב

 

סה"כ 33 חוליות.

המידע שמועבר אל ומחוט השדרה למוח מתחלק בגדול ל-3 קטגוריות:

  1. תחושתי - חום,קור, כאב, וכדו.

  2. תנועתי - הליכה, וכדו.

  3. אוטונומי - פעולות המתבצעות ללא שליטה רצונית כגון: נשימה, פעימות לב, הרפיה וכיווץ של שלפוחית השתן, וכדו.

כ-85-90% מאוכלוסיית העולם סבלו, סובלים או יסבלו במהלך החיים מכאב גב, כאשר אחד הגורמים המרכזיים לכך הוא פריצת או בלט דיסק.
פריצת דיסק- היא המצב הקשה ביותר שבו כל סיבי הדיסק הבינחולייתי נקרעים ויש יציאה של החומר הג'לטיני החוצה וכתוצאה מכך נגרם לחץ על העצבים ונוצרת דלקת מקומית המגרה את העצב. מידת הלחץ על שורש העצב קובעת את עוצמת הכאב יחד עם חומרת הדלקת. רוב פריצות הדיסק חלות בחלק המותני (S), אך גם בחלק הצווארי (C) יש פריצות דיסק באופן בפחות שכיח. בחלק של חוליות החזה נדיר מאוד למצוא מקרים של פריצת דיסק.


בלט דיסק  נגרם כאשר רק חלק מסיבי הטבעת הסחוסית נקרעים, ונחשב פחות חמור מפריצת דיסק. בקע דיסק מצב יותר חמור מבלט דיסק שבו רוב סיבי הדיסק נקרעים.


הסימפטומים במקרה של פריצת דיסק יכולים להתבטא בתחושת נימול וכאב באחת או בשתי הגפיים התחתונות במקרה של פריצת דיסק בחלק המותני, הכאבים יכולים להחמיר בזמן תנועה, שיעול, צחוק, בזמן יציאה, וכדו. במקרים קיצוניים המחייבים התערבות ניתוחית נראה חוסר שליטה על הסוגרים. בפריצת דיסק צווארית נראה תחושת נימול וכאב באחת מהידיים שיכולה להתבטא גם בכתף, שיכמה, ואף באצבעות. הטיפול ברפואה הקונבנציונלית הוא מתן של תרופות נוגדי דלקת, או משככי כאבים. במקרים חומרים ניתוח שבו שואבים את החומר הג'לטיני הלוחץ על העצב.


לרפואה הסינית ולרפואה היפנית יש תוצאות מעולות בטיפול בכאבי גב תחתון ופריצות דיסק. בשלב הראשון רוב הטיפול מתבצע בנקודות רחוקות ממקום הכאב הנמצאות בידיים או ברגליים על מנת להוריד את רמת הכאב ולהגביר את זרימת הדם והצ"י בגב התחתון. התיאוריה העומדת בבסיס הטיפול הדיסטאלי כטיפול התחלתי היא לנסות להרפות את השרירים בגב התחתון ובכך לגרום לזרימה טובה יותר של דם וצ'י ולהוריד את רמת הכאב והדלקת.

 

בשלב השני והשלישי העבודה היא מקומית במקום הכאב עם טכניקות נוספות מבלד דיקור כגון - עבודה ידנית עדינה, חימום, חשמל, וחבישות. חלק מאוד חשוב בטיפול הוא חיזוק שרירי הליבה ועבודה על יציבה נכונה.

לקביעת טיפול ופרטים נוספים התקשרו 054-319-2199 או מלאו את הטופס ואחזור אליכם בהקדם