מערכת העיכול

מערכת העיכול מורכבת ממספר איברים שלכל אחד מהם יש תפקיד ספציפי ומיוחד לו בתהליך העיכול.

                        

סה"כ אורך מערכת העיכול הוא כ-9 מטר, והיא כוללת את האיברים הבאים:

  • חלל הפה - כולל שיניים, לשון, ושריר הלעיסה (Master). בפה שינם גם בלוטות רוק שתפקידם להפריש רוק בזמן הלעיסה. הרוק מגן ראשון מפני חיידקים ומכיל בתוכו את האנזים עמליז האחראי על פירוק רב סוכר-עמילן לחד סוכר-סוכרוז.

  • לוע - מקומו בבסיס הגולגולת ונמשך עד הושט.

  • ושט - החלק המחבר את הלוע עם הקיבה, במבוגרים מגיע לכ-25 ס"מ. אין ספיגה של מזון בחלק הזה.

  • קיבה - החלקבהרחב ביותר במערכת העיכול, יכולה להגיע עד לכ-1.5 ליטר נפח. בחלק זה מתבצע פירוק כימי של המזון ובעיקר חלבונים, וכן איחסון.

  • תרסריון - אורכו כ-12 ס"מ (12 אצבעות), תפקידו המשך פירוק כימי של כל סוגי המזון.

  • מעי דק - אורכו מגיע לכ-6 מטרים. בחלק זה מתבצעת ספיגה של המזון. המעי הדק מורכב מהתרסריון, המעי הריק, והמעי העקום, שבחלק זה נספגים רוב מרכיבי המזון אל מחזור הדם.

  • מעי גס - החלק התחתון של מעכרת העיכול. אחראי על ספיגת מים ומלחים. סופו האו איבר פי הטבעת (אנוס), צינור שאורכו 3.5 ס"מ.

גם הכבד האחראי על חילוף חומרים, נטרול רעלים, ייצור הורמונים ושומנים, וגם הלבלב האחראי על הפרשת מיצי מרה המכילים אנזימים וביקרבונט לצורכי עיכול ופירוק המזון, והפרשת הורמונים לזרם הדם לצורך ויסות המטבוליזים והסוכר, נחשבים כחלק ממערכת העיכול.

ברפואה הסינית מערכת העיכול משוייכת לאלמנט האדמה המהווה את מרכז הגוף, ומורכבת משני איברים-הטחול והקיבה. וכמו ברפואה הקונבנציונלית איברים אלו קשורים לעיכול המזון  והפיכותו לאבות המזון, ולהנעתו לתאי הגוף.

לאלמנט האדמה מעצם היותו מרכז הגוף יש קשרים עם שאר האלמנטים לפי הפילוסופיה של הרפואה הסינית שהם:אש, מתכת, מים, ועץ. בבעיות עיכול למיניהם בראיה הסינית הציר העיקרי הוא ציר המקשר בין אלמנט האדמה לאלמנט העץ- אליו משוייכים האיברים הכבד וכיס המרה.

לרגשות יש משקל חשוב בהתיחסות לבעיות עיכול ברפואה הסינית וברפאוה היפנית. למשל בבעיות "המעי הרגיז" Irritable Bowel Syndrome (ראה הרחבה), רוב הטיפול מושתת על ויסות הרגשות וחיזוק ההתמודדות של המטופל עם מצבים רגשיים בחיים בעזרת דיקור.

התזונה הינה חלק מרכזי בטיפול בבעיות עיכול ברפאוה הסינית והרפואה יפנית, שכן יש משקל חשב מאוד לטעמים של המזון, לאיכויות שלו (מקרר/נייטרלי/מחמם), ועל איזה איבר או איברים הוא משפיע. לכן בעת הטיפול בבעיות עיכול יש חשיבות רבה להתייחסות לתזונה של המטופל כמו גם לאורח חייו.

לקביעת טיפול ופרטים נוספים התקשרו 054-319-2199 או מלאו את הטופס ואחזור אליכם בהקדם