תסמונת המעי הרגיז

זוהי תופעה קלינית מאוד שכיחה בקרב האוכלוסיה הבוגרת (שכיחות של כ-25% מהתלונות על בעיות במערכת העיכול), ונפוצה יותר בקרב נשים, ואחת מ-10 התסמונות המאובחנות ביותר בעולם המערבי.

 

מדובר בתסמונת פונקציונלית (אין לה הסבר אורגני), וכרונית, ולא במחלה עם בעיה מבנית. הסובלים מתסמונת זו יסבלו לרוב מכאבי בטן חוזרים ונשים (לפי ההגדרה- מי שסובל מכאבי בטן חוזרים ונשים לפחות 3 ימים בחודש למשך שלושה חודשים אחרונים נחשב כסובל מ-IBS). סימפטומים נוספים הנפוצים בתסמונת זו בקרב הלוקים בה יכולים להתבטא כנפיחות בבטן מרכזית תחתונה (קו טבור ומטה), כאבים עוויתיים המופיעים לרוב במהלך היום ומוקלים לאחר יציאה, היציאה הראשונה בבוקר לרוב קשה ולאחריה יציאות מרובות עם הפרשת ריר צואתי, כאבי בטן המוחמרים בזמנים של מתח נפשי ולחץ.

ישנם מנגנונים נוספים שיכולים להיות מעורבים כגון:

  • הפרעה בתנועתיות (הפריסטלטיקה) של המעי הדק והמעי הגס. יתר תנועתיות יכול לגרום שילשול כתופעה מרכזית, וחסר תנועתיות יכול לגרום לעצירות כתופעה מרכזית.

  • תחושה סובייקטיבית נמוכה לכאב. אצל חלק מהלוקים בתסמונת המעי הרגיז יש סף נמוך לכאב. ברגע שיש "תשדורת" של כאב מדופן המעי כתוצאה מהעליה בנפח המעי או בפי הטבעת, אותם אנשים יחוו זאת ככאב ברמה גבוהה וצורך בהתרוקנות תכופה.

  • סיבות נפשיות, מחקרים הראו שכמחצית מהאנשים הסובלים מתסמונת המעי הרגיז סובלים גם מחרדה או דיכאון.

  • מחקרים אחרונים העידו על שינוי באופי הקשר בין המוח למערכת העיכול, ובין מערכת העיכול למוח.

לרפואה הקונבנציונלית אין טיפול אופייני או אחיד לתסמונת המעי הרגיז.


הרפואה הסינית והרפואה היפנית מתייחסות לתסמונת זו כחוסר וחולשה של מערכת העיכול, יחד עם תפיקוד אנרגטי לא  מאוזן של הכבד. למערכת העיכול ולכבד ברפואה הסינית יש מערכת יחסים מאוד הדוקה אך גם עדינה מאוד, וברגע שהאיזון הזה מופר מסיבות שונות נראה לרוב פגיעה בתפיקוד מערכת העיכול שתתבטא בסימפטומים כגון: שלשול ועצירות לסירוגין, כאבי בטן, תחושת הקלה לאחר יציאה, חוסר התרוקנות מלאה, וכדומה.


הטיפול ברפואה הסינית וברפואה היפנית מתייחס ברובו להשבת האיזון, וכן להרגעת הנפש - חלק מאוד מרכזי בטיפול בבעיות מסוג זה. בנוסף יש חשיבות לשינויי אורח החיים והתזונה כחלק מהטיפול הכולל. כמו כן פעילות ספורטיבית על בסיס יומי מאוד עוזרת ומשפיעה לטובה על הסימפטומים הנ"ל.

לקביעת טיפול ופרטים נוספים התקשרו 054-319-2199 או מלאו את הטופס ואחזור אליכם בהקדם