כאבי ראש ומיגרנות

כ-20% מאוכלוסיית העולם המערבי סובלים ממיגרנות וכאבי ראש.

 

ארגון כאבי הראש העולמי ה-(HIS (International Headache Society, מחלק את כאבי הראש לשני סוגים:


1. כאב ראש ראשי - בקטגוריה זו נכללים כל סוגי כאבי הראש ללא גורם ידוע ובין היתר נכללים בקבוצה זו מיגרנות, כאבי ראש מקבצי (Cluster Headache) וכדו.
2. כאב ראש שניוני - בקטגוריה זו נכללים כל כאב הראש שיש להם גורם ידוע כגון: כאב ראש סינוסי, כאב ראש אחרי טראומה כגון "צליפת שוט"(Whiplash), ועוד.


האבחנה המבדלת במקרים של כאבי ראש היא אחת מהארוכות והקשות יותר היות וידועים לפחות כ-200 סוגים שונים של כאבי ראש. לרוב אלו הסובלים מכאבי ראש יודעים את הסיבה.


חשוב מאוד לזכור!!! כאב ראש יכול להיות מצב מסכן חיים, לכן בעת הופעת כאב ראש לא מוכר או כאב ראש מוכר אך אופי הכאב, העוצמה, התדירות, שונים חייבים לפנות קודם לברור רפואי ועדיף ניורולוג.


לרפואה הסינית והן לרפואה היפנית יש יכולות מאוד טובות ומוכחות בטיפול במיגרנות וכאבי ראש. יכולות אלו נובעים מעצם ההסתכלות ודרך האבחנה הייחודיות לרפואות אלו. הטיפול ברובו יהיה מורכב מטיפול בדיקור, מתן המלצות תזונתיות באופן אינדוודואלי לכל מטופל, מתן פורמולות צמחים סיניים באופן פרטי, והמלצות לאורח חיים בריא.


מטרת הטיפול היא לא רק לטפל בכאבי הראש או המיגרנות, אלא לטפל בשורש הבעיה על מנת למנוע הישנות של התקפים חוזרים, או לכל הפחות להקטין את תדירות ועוצמת הכאב.

מיגרנות

מיגרנה היא שם כולל למחלה אחת הכוללת כאבי ראש המלווים בסימפטומים שונים, והיא נפוצה יותר בקרב נשים.
גורמים רבים יכולים לגרום להתפרצות מיגרנה, החל מגירויי של ריח חזק, אורות חזקים, תזונה (נמצא כי אכילה מרובה של גבינה צהובה ושתיה רבה של קפאין הגבירו את שכיחות הופעת המיגרנה), חוסר שינה, וכן גורמים נפשיים כגון: מתח, עצבנות, וכדומה.


ישנם הבדלים רבים בין כאבי ראש למיגרנה, ראשית מיגרנה בד"כ נמשכת זמן רב יותר בין 4-72 שעות, רמת הכאב בזמן התקף מיגרנה מוחרפת במאמץ, ולרוב תהיה המיגרנה מלווה ברגישות לאור, וריחות חזקים. כמו כן מיגרנה יכולה להיות מלווה בבחילה או הקאה (יש מקרים שרמת הכאב דווקא מוטבת לאחר הקאה).


במקרים רבים אנשים הסובלים ממגירנות יכולים לחוות הפרעה מקדימה להופעת ההתקף הקשורה למערכת העצבים המתבטאת בליקויי ראיה, ולרוב היא מופיעה זמן קצר או מעט שעות לפני ההתקף.


בגדול ישנם 2 סוגים של מיגרנה עם  או בלי "אאורה". זוהי אחת התופעות השכיחות הנילוות להתקף מיגרנה, המתבטאת כהפרעת בראיה של הבזקים, אורות מרצדים, ורגישות לאור. אותם אנשים עם הפרעה כזו יעדיפו לשכב בחדר חשוך ושקט כדי להקל על הכאב.


הסימפטומים משתנים בין חולה לחולה, ולא כולם מופיעים בכל התקף. כמו כן גם רמת הכאב ותדירות הופעת המיגרנה משתנה בין אדם לאדם. תדירות הופעת התקף מיגרנה יכול לנוע בין פעם בשבוע לפעם במספר חודשים. נשים רבות חוות מיגרנה סביב זמן המחזור לרוב לפני, אחרי, או בזמן הדימום.
הטיפול הקונבנציונאלי כולל מתן תרופות מקבוצת משככי כאב כגון-אדוויל, אספירין, תכשירים נוגדי דלקת, או כדורים יעודיים למיגרנה כגון: אימיטרקס, ריזלט. הטיפול בגדול היא יותר סימפטומי.


לרפואה הסינית ולרפואה היפנית יש הצלחות טובות מאוד בטיפול במיגרנה. ברוב המקרים נמצא קשר לחוסר איזון של הכבד, וחולשה של הכליות (אנרגטית). הטיפול במיגרנות ברפואה הסינית וברפואה היפנית כולל-דיקור וצמחי מרפא סיניים כחלק מטיפול בשורש בעיה. כמו כן יש חשיבות רבה מאוד לאורח החיים ולתזונה של המטופל, ולכן המלצות לאורח חיים בריא, פעילות ספורטיבית, ולתזונה המתאימה למטופל יש חשיבות רבה באסטרטגיה הטיפולית במקרים של מיגרנה, וזאת במטרה למנוע את הישנות ההתקפים. חשוב מאוד- בכל מקרה חדש של הופעת מיגרנה או כאב ראש, או כאב אחר ולא מוכר, יש לפנות לרופא משפחה או ניורולוג. 

לקביעת טיפול ופרטים נוספים התקשרו 054-319-2199 או מלאו את הטופס ואחזור אליכם בהקדם