מחלות מעיים דלקתיות

מדובר בשתי מחלות עיקריות קרוהן Crohn's=Co, ומחלת מעי כיבית Ulcerative Colitis=CU.

 

את המחלות האלו נהוג לייחס יותר גיל המבוגר (18 ואילך), אך הן יכולות לתת ביטויים שונים כבר בגיל הילדות (לכשליש מהחולים במחלות אלו היו כבר ביטויים בגיל הילדות).


שתי המחלות הן תוצאה של תהליכים רבים שרובם עדין לא ברור. מה שכן ידוע הוא שלמערכת החיסון יש תפקיד מרכזי בהן.


שתי המחלות חולקות סימפטומים משותפים דבר שלעיתים מאוד מקשה על האבחנה. בין הסימפטומים המשותפים ניתן למצוא: ירידה במשקל ובתאבון, אנמיה, חולשה, חוסר ברזל, שקיעת דם מוחשת, וחום. כמו כן ישנם סימפטומים ספציפיים יותר למערכת העיכול כגון: כאבי בטן, שינויים בהרגלי האכילה, שינויים באופי היציאות (למשל דם בצואה, צואה שחורה). יחד עם זאת לכל מחלה יש ביטויי קליני ואופי ייחודי.

קרוהן - Crohn's

​מחלה שיכולה לפגוע בכל חלק במערכת העיכול החל מהפה ועד פי הטבעת. הפגיעה היותר שכיחה היא פגיעה במעי הגס, באיליום, ובמעי הדק. המקומות המדולקים אינם רציפים ולרוב מפוזרים לאורך כל מערכת העיכול, שביניהם נראה חלקים תקינים (ללא נגעים מודלקים). למחלה זו יש גם ביטויים בשאר הגוף כגון: כאבי פרקים, דלקות עיניים, פריחות, ועוד.

מחלת קוליטיס כיבית - Ulcerative Colitis

​מחלה שהביטוי שלה הוא יצירת כיבים דלקתיים באופן המשכי ורצוף. לרוב מתחילה בחלק התחתון של מערכת העיכול באזור פי הטבעת ועלה כלפי המעי הגס. רוב הפגיעה במחלה זו היא בפי הטבעת וסיגמואיד-החלק התחתון יותר של המעי הגס. אין במחלה זו פגיעה במעי הדק. היא נחשבת לפחות חמורה בהשוואה לקרוהן. הרבה פעמים כחלק מתהליך הריפוי כורתים את האיזורים הנגועים דבר שיכול להביא לריפוי של המחלה. הביטויים של מחלה זו יכולים להיות: שילשול דמי, כאבי בטן, ירידה בתאבון.


הסברה היא שמחלות אלו מתפתחות על רקע גנטי וחוסר חיסוני (פעילות חיסונית נמוכה) של הגוף שלא מאפשר חסימה יעילה של החיידקים בגוף.
מטרת הטיפול במחלות אלו היא להשיג הפוגה ולנסות לשמור עליה לאורך זמן. הטיפול כולל מתן תרופות שונות, תמיכה נפשית, תזונה, ובמקרים קשים ניתוח.


ברפואה הסינית וברפואה היפנית ההתיחסות למחלות אלו היא שילוב של חוסר ועודף. החוסר קשור ברובו לאלמנט האדמה שאליו קשורה מערכת העיכול. חוסר זה יכול להיות גנטי או "נרכש" עקב אורח חיים לא בריא. העודף הוא של חום ולחות במערכת העיכול הנגרם לרוב כתוצאה מחדירה של פתוגן חיצוני (גפ"ח) של רוח וחום, וכן בגלל צריכת תזונה חמה כגון: אלכוהול, מזונות חריפים, מזון מעובד, מזונות אלו בראיה הסינית מייצרים חום ולחות במערכת העיכול דבר שיכול לגרום למחלות אלו. ברפואה הסינית וברפואה היפנית יש התייחסות רבה לאספקט הנפשי והרגשי, ובעיקר לרגשות עם קונסטיטוציה שלילית כמו כעס, ותסכול שפוגעים במערכת העיכול.


ברגע שהמטופל מגיע לטיפול החלק החשוב הוא לאבחן היכן הוא נמצא על הציר שבין החוסר (יותר קשור לקור) לעודף (יותר קשור לחום). בכל טיפול מתבצע איבחון מחדש של המטופל על מנת לבדוק האם הוא נמצא ברמיסיה או במצב אקוטי של המחלה. הטיפול ברובו יהיה מבוסס על דיקור-על מנת לחזק מערכתית את הגוף ולנקז את החום והלחות, תזונה, וצמחי מרפא המותאמים לכל מטופל באופן אישי, וטיפולי מגע כמו שיאצו להרגעת הנפש.

לקביעת טיפול ופרטים נוספים התקשרו 054-319-2199 או מלאו את הטופס ואחזור אליכם בהקדם